2013 Commission Recipients
In considering 135 applications in our General and LDS commissioning programs the Endowment granted $60,000 to nine composers who will write works for the following ensembles and musicians:

General Commission Recipients

LDS Commission Recipients

Past Commission Recipients
Composer names and premiering entity(s) indicated in red italics are Barlow Prize Winner categories.. Bolded composer names and premiering entity(s) indicate LDS Commission Winners.

2000
Murray Boren Belarussian Wind Octet
Yi Chen The Chamber Music Society of MN
Todd Coleman Rochester Chamber Orchestra
Robert Cundick Young Artist Chamber Players
Curtis Smith Fontana Concert Society
Stephen Jaffe 20th Century Consort
Peter Knell The Stern-Schoenhals Duo
Steven Stucky Kansas City Choral
Chen Yi The Chamber Music Society of MN
1999
Kevin Puts

Utah Symphony
Cincinnati Symphony

George Arasimowicz Harp Solo
John Costa NOVA String Quartet
Richard Festinger San Francisco Contemporary Music Players
Daniel Gawthrop Orchestra at Temple Square
Robert Maggio San Sylvan
David Breitman
Jeff Manookian Salt Lake Symphony Orchestra
Steven Ricks Talujon and Dominic Donato
Kurt Rohde Emil Miland
Eric Zivian
Carlos Sanchez-Gutierrez Left Coast Chamber Ensemble
1998
Henry Martin Logan Skelton
Murray Boren BYU Wind Ensemble
Keith Bradshaw SUU Performing Groups & Faculty
Tully J. Cathey Utah Symphony
Daniel Godfrey St. Paul Chamber Orchestra
Osvaldo Golijov Dawn Upshaw
Gaylen Hatton BYU Concert Choir
David Kechley Seattle Symphony
Lansing McLoskey Leticia Oaks Strong
Marie Barker Nelson Master Musicians
James Primosch Dawn Upshaw
Steven Stucky Baltimore Symphony
Olly Wilson San Francisco Contemporary Music Players
1997
Maija Einfelde Brigham Young University Singers
Kansas City Chorale
Netherlands Radio Choir
Vancouver Chamber Choir
Lee Hyla Boston Musica Viva
Marden Pond Michael Ballam
Music Enterprises
Carlos Sanchez-Gutierrez CORE Ensemble
Joseph Schwanter International Horn Society
David Vayo Sher Jie Ensemble
Melinda Wagner Westchester Philharmonic
Eric Whitacre Ron Staheli
1996
Chris Theofanidis Cassatt Quartet
Cuarteto Latino Americano
Muir Quartet
Robert Beaser Consortium of Orchestras
Murray Boren Consortium of Wind Ensembles
Donald Crockett Pittsburgh New Music Ensemble
Osvaldo Golijov CORE Ensemble
Gaylen Hatton BYU Symphonic Band
Arthur Levering Boston Musica Viva
David Sampson Memphis Symphony Orchestra
1995
David Dzubay Minnesota Orchestra
Baltimore Symphony
St. Louis Symphony
Dominick Argento Dale Warland Singers
John Harbison Leslie Amper
Randall Hodgkinson
St. Luke's Orchestra
Mark Mitchell Vancouver Chamber Choir
Jody Rockmaker Earplay
Sheila Silver Alexander Paley
Illinois Symphony
Richmond Symphony
Annapolis Symphony
Westchester Symphony 
Mack Wilberg Mormon Tabernacle Choir
Oded Zehavi BYU Chamber Orchestra
Israel Children's Choir 
1994
Zhou Long Wu Man
Pittsburgh New Music Ensemble 
1993
Joseph Lukasik University of Colorado University Choir
Dale Warland Singers
David Carlson Utah Opera
Stephen Jones SMU Wind Ensemble
Stephen Scott Los Angeles Chamber Orchestra
1992
Otto Ketting Baltimore Symphony
Kurt Bestor Ballet West
William Bolcom St. Louis Symphony
Chou Wen-chung Cleveland Quartet
Don Cook Organist Teachers
Nathan Currier Marie-Pierre Langlamet
Henryk Gorecki Dawn Upshaw
Kronos Quartet 
Henry Gwiazda Electric Flute & Pitch Transposer
Jonathan Kramer Cincinnati Percussion
Ricardo Lorenz Zeitgeist
Cindy McTee Pittsburgh New Music Ensemble
James Mobberley Kansas City Symphony
Glenn Palmer University of Michigan Band
Bernard Rands Philadelphia Orchestra
Betsy Schramm Boston Musica Viva
Frederick Speck Richard Stolzman
Warsaw Philharmonic
1991
Timothy Greatbatch Empire Brass
Chan Ka Nin Empire Brass
Robert Cundick Drinkall-Baker Duo
Richard Danielpour Muir Quartet
Michelle Ekizian Westchester Orchestra
Maurice Gardner Dalton/Barrus Duo
Daniel Gawthrop American Boys Choir
Adolphus Hailstork Baltimore Symphony
Remigijus Merkelys Juana Muzika
Brent Pierce Mormon Tabernacle Choir
Marden Pond Ririe-Woodbury Dance Company
David Sargent Eastman Brass
George Tsontakis Hudson Valley Chamber Orchestra
Andy Vores Kathleen Supove
Henry Wolking Boise Chamber Orchestra
1990
David Gillingham Ann Arbor Symphony Band
Newel Kay Brown Carter Enyeart
Denton Chamber Orchestra
Sebastian Currier Consortium
Stephen Jones Cincinnati Chamber Orchestra
Robert Maggio Oakland East Bay Symphony
David Ott Canton Symphony
Alice Parker Vancouver Chamber Choir & Orchestra
Christopher Rouse Baltimore Symphony
Joseph Schwantner Saint Louis Symphony
David Stock St. Paul Chamber Orchestra
Eric Stokes American Composer's Orchestra
Augusta Read Thomas Stoney Brook Contemporary Chamber Players  
Chinary Ung Arizona University Band
Darwin Wolford American West Symphony & Chorus
1989
Dan Locklair Barbara Harbach
Richard Danielpour New York Chamber Symphony
John I. Goodman Muir Quartet
William Kraft BYU Percussion Group with Choir
Paul Moravec Santa Cruz Symphony
Thea Musgrave Orpheus Winds
Glenn Palmer Drinkall-Baker Duo
Michael Runyan Indianapolis Symphony
Michael Schelle Kansas City Symphony
Gunther Schuller Cincinnati Symphony
Judith Shatin Sistrum Ensemble
Chinary Ung Vermeer Quartet
David Zabriskie Chicago Piano Quartet
1988
Gerard Brophy St. Louis Symphony
Mark Phillips St. Louis Symphony
Daniel Gawthrop Arlington String Orchestra
Daron Hagen Milwaukee Symphony
Lowell Liebermann Paula Robison
Eliot Fisk
Gyorgi Ligeti King's Singers
Joan Tower Olmar Olivera
Utah Symphony 
David Zabriskie Cleveland Octet
1987
Daron Hagen Lehner Trio
Joseph Downing Northwestern University Band
Deborah Drattell Ransom Wilson
Richmond Symphony 
Crawford Gates Ballet West
Ezra Laderman Emmanuel Ax
ACO 
Shumlait Ran New Orleans Symphony
Robert Rodriguez Knoxville Symphony
Lynn Shurtleff San Jose Ballet
Linda Williams Norwalk Youth Symphony
1986
Michael Colgrass Band/Wind Ensemble
Kathryn Alexander Vivace at Tulane University
Harriet P. Bushman London Church Choir
John Corigliano St. Louis Symphony
Stephen Jones Emory University Wind Ensemble
1985
L. Dean Nuernberger Choral Music
Samuel Adler Atlanta Symphony
Murray Boren New York Pianist at Mannes School
Lukas Foss Carol Wincenc
Buffalo Philharmonic 
Robert Millet Oratorio
Andrew Previn Los Angeles Philharmonic
Robert Rowberry Cincinnati Brass
Rowan Taylor Mark Taylor
Pierce College in Los Angeles 
Vladmir Ussachevsky Unknown
David Zabriskie Julie Zumsteg
Chicago String Ensemble

 

Back To Top

Commission Recipients

BarlowEndowment@byu.edu | 2010 Brigham Young University | All Rights Reserved